Seksie H 50100

SIC-kode 50100 vir See- en kuswatervervoer in Suid-Afrika

SIC-kode
50100
Aktiwiteit / Sektor
See- en kuswatervervoer
Seksie
Seksie H – Vervoer en berging
Afdeling
Afdeling 50 – Watervervoer
SETA-Toekenning
TETA
ETI-Status
Kwalifiseer
Voldoeningsrisiko-telling
10 /10
✅
Geverifieerde Amptelike Bron
✅
Internasionale Oorkruistabel
✅
Vorige Uitgawe Migrasie
✅
Volledige Hiërargie
✅
Grootte/Drempel Gedokumenteer
✅
Handels- of Uitvoerooreenstemming
✅
Nalatenskap Oorkruistabel
  </div>
</div>
Belasting & Voldoening 2026/27
Korporatief27%
BTW / VAT15%
ETIBeskikbaar
LoonR27.58/h
Sien alle tariewe →

Wat dek SIC-kode 50100?

SIC-kode 50100 (See- en kuswatervervoer) klassifiseer amptelik ekonomiese aktiwiteite en ondernemings wat betrokke is by see- en kuswatervervoer in Suid-Afrika. Onder die amptelike Standaard Bedryfsklassifikasie (SIC 7) wat deur Statistieke Suid-Afrika gepubliseer is, vorm hierdie subklas 'n fundamentele onderdeel van Afdeling 50 (Watervervoer) binne Seksie H (Vervoer en berging).

Watter ondernemings gebruik SIC-kode 50100?

Hierdie SIC-kode word gebruik deur maatskappye, entiteite en professionele diensverskaffers wie se kernaktiwiteit gefokus is op see- en kuswatervervoer. Tipiese ondernemings sluit in gespesialiseerde verskaffers, kontrakteurs, handelaars en instellings wat binne hierdie sektor in Suid-Afrika funksioneer.

Waar pas SIC-kode 50100 in die SIC-hiërargie?

Seksie H – Vervoer en berging

Seksie H dek die breër ekonomiese sektor vir vervoer en berging. Bekyk alle kodes in Seksie H →

Afdeling 50 – Watervervoer

Afdeling 50 organiseer gespesialiseerde subklasse vir watervervoer. Bekyk alle kodes in Afdeling 50 →

SETA- en ETI-inligting vir SIC-kode 50100

SETA-toekenning

Hierdie SIC-kode is amptelik toegeken aan TETA. Werkgewers geregistreer onder hierdie kode dien hul Werkplek-Vaardigheidsplanne (WSP) en Jaarlikse Opleidingsverslae (ATR) by die tersaaklike SETA in om verpligte en diskresionêre toekennings te eis. (Let wel: Die SIC-kode bepaal die primêre ekonomiese aktiwiteit, terwyl SETA-toekenning vaardigheidsontwikkelingsheffings en opleiding bestuur.)

🎓 TETA
Transport Education and Training Authority

ETI-kwalifisering

Ondernemings wat onder SIC-kode 50100 kwalifiseer om die Indiensnemingsbelastingaansporing (ETI) te eis vir kwalifiserende jong werknemers wat tussen die nasionale minimumloon en R6 500 per maand verdien, mits alle standaard SARS-belastingnakomingsvereistes nagekom word. Sien ETI-gids & belastingtariewe →

Vorige SIC-klassifikasie

Onder die vorige Suid-Afrikaanse SIC 5-stelsel het hierdie aktiwiteit ooreengestem met kode 72100 – Sea and coastal water transport. Wanneer maatskappyrekords of CIPC-dokumentasie vanaf ouer stelsels opgedateer word, skakel kode 72100 direk na SIC 7-kode 50100.

Verwante SIC-kodes in Afdeling 50

Ander amptelike 5-syfer subklasse onder Afdeling 50 (Watervervoer):

Verwante beroepe vir hierdie bedryf

Let wel: Hierdie is beroepe wat met die breër bedryf geassosieer word en bepaal nie 'n onderneming se amptelike SIC-kode nie.

Belasting- en nakomingsverwysings

SIC-klassifikasie help om 'n onderneming se ekonomiese aktiwiteit vir CIPC-registrasie, SARS-belastingopgawes en bedryfslisensiëring te identifiseer. Belastingverpligtinge, korporatiewe inkomstebelastingkoerse (27%), BTW-aanspreeklikheid (15% drempel van R1m omset) en LBS-skedules hang af van die regsentiteittipe en jaarlikse omset eerder as die SIC-kode alleen. Sien Suid-Afrikaanse belastinggids →

Algemene vrae oor SIC-kode 50100

Wat dek SIC-kode 50100 in Suid-Afrika?

SIC-kode 50100 klassifiseer amptelik ekonomiese aktiwiteite en ondernemings wat betrokke is by see- en kuswatervervoer onder Afdeling 50 (Watervervoer), Seksie H van Statistieke Suid-Afrika.

Watter besighede gebruik SIC-kode 50100?

Ondernemings, maatskappye en diensverskaffers wie se primêre bedrywigheid gefokus is op see- en kuswatervervoer gebruik hierdie SIC-kode vir CIPC-registrasie en belastingdoeleindes.

Watter SETA dek SIC-kode 50100?

Hierdie SIC-kode val onder TETA vir vaardigheidsontwikkelingsheffings, werkplek-vaardigheidsplanne (WSP) en toekennings.

Kwalifiseer SIC-kode 50100 vir ETI?

Ondernemings onder SIC-kode 50100 kwalifiseer vir die Indiensnemingsbelastingaansporing (ETI) vir kwalifiserende jong werknemers.

Wat was die vorige SIC 5-kode vir 50100?

Onder die vorige SIC 5-stelsel het hierdie aktiwiteit ooreengestem met kode 72100 (Sea and coastal water transport).

Amptelike bronne

Hierdie klassifikasiedata word verkry uit amptelike Suid-Afrikaanse regeringspublikasies: